سوالات متداول

راستش همه چی از یه اتفاق ساده شروع شد:

مدیر یکی از شرکتهای IT با خانواده ی نیازمندی روبرو شد که با مشکلات کوچیک و بزرگ زیادی دست و پنجه نرم میکردن. اما یک «مشکل اضطراری» زندگی رو براشون تیره و تار کرده بود. بچه ی خانواده بیماری داشت که با هزینه ناچیزی درمان میشد اما خانواده از عهده ی همان هزینه ناچیز هم بر نمی اومد. آقای مدیر قصه ی ما، هزینه درمان اون بچه رو (که خیلی هم ناچیز بود) پرداخت کرد و با اون «هزینه ی ناچیز»، «مشکلی بزرگ» از خانواده حل شد. هرچند سایر مشکلات خانواده سرجاش بود. اما با درمان بچه، بزرگترین و اضطراری ترین مشکل خانواده حل شده بود و زندگی شون نیازمند به روال عادی برگشت.

تابستان 93 این آقا تصمیم گرفت مسئله رو با همکاراش در میون بذاره. حدود 200 نفر از مدیران شرکتهای بزرگ IT رو تو وایبر دور هم جمع کرد، چند جلسه با هم نشستن و با هم تصمیم گرفتن بخشی از درآمدشون رو برای «کارای خوب» هزینه کنن....

«کارای خوب» رو هم اینطور تعریف کردن:

رفع نیازهای اضطراری خانواده های نیازمند در «اسرع وقت» و با «شفافیت آنلاین»! در زمینه های ازدواج، مسکن، درمان، تحصیل و اشتغال

روالی هم واسه تحقیق و کشف اضطرار تعریف کردن، این بود:

نیازهای اضطراری افراد نیازمند توسط افراد خیر یا موسسات خیریه معتمد معرفی و توسط هیاتی تحقیق میشن

هر «کار خوب» ای که تائید و تحقیقاتش مثبت میشد، در گروه اطلاع رسانی میشد، همه یاعلی میگفتن و ظرف یکی دو روز بودجه مورد نیاز جمع میکردن و بار رو از دوش هموطن نیازمندشون برمیداشتن. بعد هم اسناد و گزارش تصویری انجام کار رو تو گروه میذاشتن تا همه با شفافیت کامل در جریان «کار خوب»ی که توش مشارکت کردن، قرار بگیرن و حالشون خوب شه!

و اما ادامه ی ماجرا:

بعد مدتی با هم نشستیم و فکر کردیم چطوری میشه کاری کنیم که هر کی که دلش خواست، بتونه «همیشه و همه جا کارای خوب انجام بده». به فکر افتادیم که از فناوری اطلاعات کمک بگیریم. ناسلامتی ماها End آی تی کشور بودیم. زشت بود که کارامون مثل بقیه چرتکه ای باشه. این شد که خلاقیتی زدیم توپ! زیرساختی تولید کردیم بنام «مردمانیم» که‌ بطور کاملا شفاف، هوشمندانه و خودکار، تمام امورات مربوط به انجام «کارهای خوب» رو با کمک خود مردم سروسامون میده. کار باهاش جذاب و راحته و تمام مراحل بصورت مستند و شفاف در پیش چشم همه نمایش داده میشه.

خوشحالیم که تونستیم یه «کار خوب» برای انجام «کارای خوب» پیش پای مردم بذاریم...

کاری کردیم که هرکی که دوست داره بتونه «همیشه و همه جا کار خوب کنه»... ، ساده و بی ریا!

نیازهای اضطراری هموطنان نیازمندمون رو ظرف چند روز رفع میکنیم. بدون بروکراسی های پیچیده ی اداری! همینطوری بی هدف و بی حساب و کتاب! شماره حساب معرفی نمیکنیم که مردم توش پول بریزن، بلکه به اندازه ی مورد نیاز برای یک «کار خوب» مشخص پول جمع میکنیم. مطمئن و امن! ما خودمون کاره ای نیستیم. معتمدین هم از خود مردم هستند. ما فقط معتمدین رو برای هویت، اصالت و اعتماد ممیزی میکنیم. هر معتمدی که شفاف تر، شناخته شده تر و سریعتر عمل کنه، توسط مردم Follow میشه و اونا خودشون «کار خوب» رو پیدا میکنن، گزارش میکنن، انجام میدن و بعد از انجام هر «کار خوب»، گزارش و مستندات انجام کار رو اطلاع رسانی میکنن که حامیان بدونن پولشون دقیقا در کجا و به چه مصرفی رسیده. شفاف و روراست! و بعدش به معتمد امتیاز شفافیت و سرعت میدن!

البته خودمون هم یک معتمد هستیم در مردمانیم. هر کی ما رو قبول داره، ما رو هم Follow میکنه و به پروژه های ما کمک میکنه. هر وقت هم که نخواست، UnFollow میکنه.

اینطوری شد که یا علی گفتیم و عشق آغاز شد...

با ما در تماس باشید: https://mardomanim.com

مردمانیم یک پلتفرم جمع سپاری در امور نیکوکارانه است که از یک طرف با مردم سروکار داره بعنوان نیکوکار، و از طرف دیگه با معتمدین حقیقی و حقوقی مثل خیریه ها، مساجد، گروههای جهادی، NGO ها و ...

این بستر شرائطی رو فراهم میکنه که معتمدین بتونن بصورت کاملا رایگان و تضمین شده، منابع مالی مورد نیاز انجام امور نیکوکارانه را از جامعه مخاطبین مردمانیم جدب کنن و در سریعترین زمان ممکن، بدون بروکراسی و با شفافیت کامل، اون کارخوب رو به ثمر بنشونن

مردمانیم یعنی همه دست اندرکاران کارای خوب، مردمند. نیازمند، نیکوکار و معتمد، همه مردم عادی هستن. نه به سازمان و نهاد و ارگانی وصلند و نه سازمان و ارگان و نهادی در کار اونها دخالت میکنه.

- رنگ فیروزه ای: نشانه نیکوکاری ه. حس خوب رنگ فیروزه ای در معماری ایرانی رو برای نیکوکاری انتخاب کردیم.

- رنگ طلائی: نشانه اعتماده. مردم با دیدن شفافیت و سرعت عمل، به مردمانیم اعتماد میکنن.

- دایره و کاراکتر فیروزه ای: نشانه نیکوکاران هست.

- دایره و کاراکتر طلائی: نشانه معتمدینی هست که نیکوکاران بشون اعتماد دارن.

- دست به دست هم داشتن این دو کاراکتر، نشانه اعتماد و همکاری نیکوکار و معتمد با همدیگره.

مردمانیم به هیچ جا وابسته نیست. ما فکر میکنیم اینجور کارها باید توسط خود مردم انجام بشه و منتظر جایی مثل دولت، کمیته امداد، بهزیستی و مانند اینها نمونن.

مردمانیم مثل هر پلتفرم دیگه ای خرج داره. نیروی انسانی، سرورها، نیروهای ستادی و اجرایی و ...
تمامی هزینه های مردمانیم توسط خیرین و حامیان تامین شده که اغلب بعنوان مسولیت اجتماعی خودشون پذیرفتن.

کارخوب، از نظر ما کمک به همنوعه. برداشتن باری از دوش یک انسان مضطر و نیازمند و رفع نگرانی از او.

در طول مدت اجرای آزمایشی مردمانیم به تجربه فهمیدیم که نیکوکاران مضاربی از ۲۵ هزار تومن حمایت میکنن. برای همین، واحدی درست کردیم بنام «سهم» که بودجه همه کارای خوب رو با این واحد ارزشگذاری میکنیم.

یواش یواش که امتیازات نیکوکاری تو سیستم جا افتاد، پاداشهایی با واحد جدید «سهم» به شما هدیه میکنیم که پاداش کارای خوبی که مشارکت کردی رو در لحظه بگیری و بتونی با همونها دوباره در کارای خوب دیگه شرکت کنی.

همه این شعر مولانا رو شنیدیم که

کریمان جان فدای دوست کردند
سگی بگذار ما هم مردمانیم

این اسم نشون میده فارغ از هرگونه طبقه بندی نژادی، عقیدتی و جنسیتی، ما همه آدمیم و باید برای رفع مشکلات همنوعامون دغدغه داشته باشیم.

هر کسی میتونه دوستاش رو به مردمانیم و کارای خوبش دعوت کنه. برای اینکار میتونی با گزینه دعوت دوستان، متن دعوتنامه مردمانیم رو در شبکه های اجتماعی ات منتشر کنی. برای دعوت دوستان و آشنایانت به یک کار خوب خاص، میتونی از دکمه دعوت در هر کار خوب استفاده کنی. اینطوری هر کسی در اون کار خوب مشارکت کنه، امتیازش به نام تو هم ثبت میشه و بعدها میتونی از این امتیازات برای کارای خوب دیگه استفاده کنی. همونطوری که گفتن:

تو نیکی میکن و در دجله انداز
که ایزد در بیابانت دهد باز

مطمئن باش یه روزی بکارت میاد!

تو مردمانیم هر کی میتونه معتمد کار خوب بشه. از خیریه ها و ان جی او ها گرفته، تا گروههای جهادی و حتی خود تو! قبل از هر کاری، کسی که میخواد معتمد بشه، باید یک نیکوکار فعال باشه. یعنی تو کارای خوب مردمانیم مشارکت کنه، دوستاش رو به مردمانیم دعوت کنه، اونها رو به کارای خوب دعوت کنه و خلاصه نشون بده اهل کار خوبه. ما به فعالیت های خودش و دوستاش امتیاز میدیم. یعنی میبینیم که چقدر در پروژه ها فعالیت دارن، چند نفر رو تونستن به مردمانیم دعوت کنن، اونها چقدر تو کارای خوب مشارکت میکنن و ...

وقتی امتیازت به یه حد مشخصی رسید، مردمانیم بهت پیام میده که تو میتونی معتمد بشی. اگه تائید کنی، میافتی تو کانال انجام کار خوب! دیگه باید وقت بذاری. بری دنبال آدمهای مستحق. به زندگیشون سرکشی کنی. نیازهاشون رو ممیزی کنی و از طریق اپ مردمانیم، نیازی که در چارچوب مقررات مردمانیم میگنجه رو تشخیص بدی و با گزینه (+)، اون رو به ما معرفی کنی. اطلاعات باید دقیق و مستند باشه.

معتمدین مردمانیم بات تماس میگیرن و بعد از ممیزی و صحت سنجی اطلاعات، اون کار خوب رو بنام خودت منتشر میکنن. بسته به اینکه خودت و دوستانت چقدر فعال باشید و مستندات ارسالی چقدر دقیق و شفاف باشه، بودجه مورد نیازت تامین میشه و دیگه باید خودت شخصا بری و اون کار رو به انجام برسونی و گزارشات رو مطابق چارچوبهای مردمانیم ارسال کنی. هر چقدر انجام کار خوب و ارسال گزارشات سریعتر باشه، امتیازت بالاتر میره و دفعات بعد میتونی کارای خوب بیشتری رو منتشر کنی و همینطور امتیاز نیکوکاریت بالا میره تا حدی که یه تیک آبی بهت تقدیم میکنیم و دیگه خودت میشی معتمد! میشی چشم و گوش و امین بقیه نیکوکاران. میری دنبال پیدا کردن نیازمند و مشکلش رو حل میکنی. بقیه نیکوکاران هم کمکت میکنن.

اگه مدتی فعالیت نکنی، یا اینکه گزارشاتت دیر در سیستم بارگذاری بشه، امتیازت کم میشه و دیگه نمیتونی کار خوب انجام بدی. سیستم یواش یواش تو رو از معتمد مردمانیم شدن معاف میکنه! و افتخار خدمت به بندگان خدا ازت سلب میشه!

پس شرطش اینه که وقت بذاری، خودت شخصا درگیر بشی نه اینکه با واسطه کار خوب انجام بدی. خلاصه اینکه اینجا هر کی هستی و هر چی هستی، باید بیای وسط میدون نیکوکاری و خیس شی!

هر پروژه مدت زمان مشخصی (مثلا ۷۲ ساعت) منتظر مشارکت نیکوکاران میمونه. بعد از این مدت، خود معتمد باید بقیه بودجه مورد نیاز رو تقبل کنه و بره کار رو انجام بده. چون با معتمدین شرط کردیم که در مردمانیم هیچ کار خوبی بخاطر کمبود بودجه رو زمین نمونه!

هر معتمد خودش وظیفه داره نیازمند رو شناسایی کنه. از نیازش مطمئن بشه و مستندات لازم برای احراز نیاز رو برای ما ارسال کنه. ما هم بطور رندوم ممیزی میکنیم.

کافیه اپ مردمانیم رو نصب کنی. با شماره موبایلت ثبت نام کنی و کیف پولت رو در پروفایلت شارژ کنی. بعد، زیر هر کارخوب، دکمه کمک میکنم رو بزنی و به میزانی که دوست داری، از کیف پولت به کارخوب هدیه کنی.

در اپ مردمانیم، قسمت تنظیمات میتونی گزینه برداشت خودکار رو فعال کنی تا سیستم در بازه های روزانه، هفتگی و ماهانه و بطور خودکار از کارت بانکی ات برداشت کنه.

در قسمت پرداخت خودکار هم میتونی به سیستم بگی که واسه هر پروژه ای که منتشر میشه، چقدر از کیفم تخصیص بدی.

دیگه راحت برو پی زندگیت و بقیه کارو به مردمانیم بسپار. خودش می‌ره از کارت ورمیداره، به پروژه هایی که گفتی کمک می‌کنه!

بعد از اینکه بودجه مورد نیاز هر کارخوب جمع شد، به معتمد پرداخت میشه و معتمد وظیفه داره شخصا بره کار رو انجام بده. پروژه هم میره در تب درحال اجرا. بعد که رفت کار رو انجام داد، مستندات انجام کار رو میذاره در سامانه و پروژه میره در تب انجام شده و تو میتونی با مرور مستندات از انجامش مطلع بشی. مستندات به قدر کافی شفاف هستن.

وقتی کمک میکنم رو زدی، ازت میپرسه که بانام خودت باشه یا به نیابت از کسی. اونجا اسم عزیزت رو میزنی و بجای اسم خودت، اسم عزیزت بعنوان نیکوکار درج میشه.

کافیه مشخصات تماس اون رو به معتمدین مردمانیم بدی. اونا میرن دنبالش

از کیف پول مردمانیم فقط میشه برای کمک رسانی به پروژه ها برداشت کرد و امکان عودت وجه از کیف پول نداریم

تلفن تماس با مردمانیم 02173010 و راه تماس ایمیلی info@mardomanim.com است. وب سایت ما هم https://mardomanim.com